Az alábbiakban azoknak kívánunk segítséget nyújtani, akik széles matcha kínálatunkból, vagy a piacon jelenlévő más matchák között szeretnének választani.
Néhány alapvető tudnivaló:
- pár évvel ezelőttig Japánban csupán néhány teatermő területen (Uji, Yame, Aichi) termeltek igazi, hagyományos árnyékolású, és csak osztályozott levélfoszlányokból, gránitmalommal őrölt matchát, azaz porrá őrölt zöld teát. Az utóbbi évek matcha divatja, a "matcha boom" alapvető változásokat hozott, amelyeket a kezdő, vagy átlag fogyasztó nem képes követni és figyelembe venni. Olyan, senchára specializált területek, mint Shizuoka és Kagoshima (különösen ez utóbbi) is megjelentek a piacon, ahol egyebekben sem a természeti környezet, sem a gyártási know how nem adottak a matcha gyártására. Ráadásul ezeken a területeken nagy mennyiségű matcha gyártására berendezkedve nem hagyományos gránit kőmalmokat, hanem más jellegű élelmiszermalmokat használnak a tea porítására. Ezek a a teák maguk a gyártóik szerint sem érik el a matcha szintjét, ezért általában konyhai matchaként hozzák forgalomba, az eredeti teákat pedig ún ceremonial matcha - szertartás szintű matcha címkével igyekeznek megkülönböztetni.. De ezzel nincs vége a változásoknak. Eddig is jelen voltak az eltérő, ám jó minőségű koreai, viszont megjelentek a kínai, sőt újabban az indiai matchák, amelyek aztán tényleg köszönő viszonyban sincsenek az eredeti porrá őrölt teákkal.
-
- Válasszon tehát megbízható, neves gyártókat az eredeti területekről (Uji, Yame, Aichi) Mi a legjobbakat kínáljuk Önnek, Ujiból Marukyu-Koyamaen, Yaméból Hoshino Seichaen gyokuro és matcha kategóriában is többször nyert össznemzeti japán versenyeket termékeivel..
-
- Olvasson a sorok között, tanulja meg a legfontosabb kifejezéseket, neveket, így a termelő helyeket és egyéb kifejezéseket is. Jikagise például azt jelenti - a teára húzott plasztik álcahálós árnyékolás, ami jóval alacsonyabb minőséget jelent, mint a modern sátras, vagy a hagyományos rizsszalmás árnyékolás. Az Ise kabusecha matcha például konkrétan azt jelenti, hogy a matcha amit kínálnak inkább álcahálós kabusechából készül, ami pedig nem matcha. A funmatsucha is azt jelenti, hogy ez a tea nem csak a levélfoszlányokból őrölt tea, hanem szárat és erezetet is tartalmaz, tehát nem matcha
-
- Sok helyütt írják, hogy az ár fontos támpontot jelenthet, de ez nem biztos. Ami biztos, hogy elfogadható minőségű konyhai matcha nincs 6000 FT/100 gramm alatti áron és ivásra alkalmas (ceremonial grade) matcha sincs 4500 Ft/40 gramm alatti áron. A nagy elosztók, importőrök elképesztő nyomás alatt tartják a termelőket és léteznek a piacon matcha néven eladott, nagyon eltérő minőségű darált teák, de ezek nem matchák.
-
- Az ár egyben a minőség garanciája - ez nem teljesen igaz. Ezzel kapcsolatban két dolgot kell megjegyezni. Egyrészt a matcha fogyasztási kultúrájában megkülönböztetünk híg teát (usucha) és sűrű teát (koicha) A koicha nagyon sűrű tea, amelynek elkészítésére és főleg elfogyasztására csak a legmagasabb minőségű tea alkalmas. Ezért inkább úgy fogalmazhatunk, hogy a koicha szintű teák ára valahol 8500-10.000 Ft /40 grammos árnál kezdődik. Az usuchák pedig 4500 Ft / 40 gramm ártól kaphatók.
- A másik, egyben a legfontosabb szempont a gyártó és azon belül a teamester személye. Ő alakítja ki és határozza meg a termékskálán szereplő teák ízét, az egész cég stílusát. Egy - egy megbízható teamester által kezelt teatermelő cég teái közül teljesen mindegy, hogy melyiket vesszük, mindegyik jó minőségű lesz. Nem függ sem az ártól, sem a tea nevétől.
-
- A matcha eredeti csomagolása általában fémdobozos, a jobbak heggesztett légmentesített dobozok, de elterjedt a műanyag fedéllel lezárt és belül alufóliás tasakban tartott matcha is. A standard kiszerelés 40 grammos (ennyit képes egy matcha malom egy óra alatt legyártani), és előfordul a 20 grammos, esetenként pedig 30 grammos kiszerelés is. Teaiskolák, tanárok és mindennapi teát fogyasztók választhatnak 100 és 200 grammos dobozok között, ezért, ha egy cég ilyet ajánl, az jó jel, azt jelenti, hogy a legmagasabb standardot igénylő teaiskolák is használják a teáját.
-
- Fajta nevek. Egyre többször jelennek meg különféle oldalakon a matchához használt teafajták nevei. Ne tévessze meg a látszólagos szakértelem; a magas minőségű gyártók sosem árulják el, milyen fajtákat használnak a matcha alapjául szolgáló tea termesztéséhez. Egyébként is mindegy. Emitt alul egy okumidori fajtából készített shizuokai matcha. Az okumidori egy Shizuokában 1974-ben regisztrált teafajta, amit a Yabukita és a Shizuoka Zairai 16 keresztezésével hoztak létre. Elsősorban senchára termett, de máshol gyokurót és matchát is termelnek vele, mert nagyon lágy, finom, kevéssé asztringens. Itt a fénytelen sápadt, szürkészöld tea az Okumidori, és kinézete ellenére valóban meglepően finom, de a mi fogalmaink szerint ez nem matcha. Éppen ezért nem lehet egy lapon említeni az igazi matchákkal. Zöldséges jó reggelt!
-
- És mégis forog a Föld: Vannak egyéni különlegességek, néha egyenesen azt érzem, hogy csak ezek vannak. A szomszédasszony például konyhai matchát vesz és mandulatejjel, vagy rizstejjel keveri el. Nem szólhatok rá egy szót sem, ez az ő matchája. Neki is csak ezt tudom mondani, válaszzon az eredeti matcha termő területek jó nevű gyártóitól és figyelje az ízeket és a tea hatását.
-
- Annak ellnére, hogy az eredeti matcha gyártó területek kicsik, elég sok, jó nevű gyártó létezik. Próbálkozni kell, gyakorolni, kialakítani a saját ízlésünket.
csak ennyi a különbség